Bitva na Winterbergu III. - Turnajové hrátky

13. srpna 2013 v 0:23 | SHŠ Artego - Michalinda |  Bitva na Winterbergu
Na Winterbergu se bojovalo a úspěšně!


SHŠ Artego tentokrát za finanční podpory města Vimperk má úspěšně za sebou třetí bitvu na Winterbergu letos s podtitulem Rytířské turnaje. Tato akce byla uspořádána u příležitosti výročí 750 let od první písemné zmínky o Vimperku.
Vše začalo na velkém náměstí a to poněkud nevšedně - popravou. Skupina historického šermu Taurus Ater z Martina (SK) zde předvedla opravdový středověký soud a popravu. Slavnostně zde byli uvítání velice významé osobnosti, které se pojí s historií našeho města a to: Purkart z Janovic, Petr Vok s fraucimorem a Jan Adolf Schwarzenberg. Po zahájení celodenních oslav se všichni přemístili na vimperské arkády, kde od půl 12 začínal program.Jako první se představil taneční soubor Čajore se svým pásmem orientálních tanců. Poté přišly nařadu skupiny Moradis a Convictus. Moradis sehráli vystoupení s názvem Křižák nebo Husita a Convictus se svojí scénkou tak trochu navázal na ranní zahájení oslav a to představením, které se jmenovalo Inkviziční sněm.


Tentokrát na Winterbergu neprobíhala jedna veliká ostrá bitva, ale rytíři se účastnili různých turnajových hrátek a to hned čtyřikrát. První turanová disciplína začala ve 13.00 a to liniovou bitvou. Rytíři se bili hlava nehlava až došlo i na pravé úrazy z boje. Další bitva byla bez ostrých zbraní a spočívala v tom, že se šermíři pomocí štítů přetlačovali z kolbiště.


Mezi turaji jste mohli vidět další divadelní a šermířské výstupy. Skupina Morgana von Maxberg zahrála příběh s názvem Nejkrásnější dar a poté jsme se stali svědky toho, jak slovenští Taurus Ater cvičí žoldáky.

Artego si společně s DS Bouček připravilo něco na odlehčení a to Dívčí válku od F.R.Čecha. Divadlo sklidilo opravdový úspěch a lidé si hned oblíbili božského Lumíra, panice Ctirada, vdavkychtivou Vlastu, silného Bivoje a další.


Třetí bitva nesla název Boj o vlajku a čtvrtá Rytířské dovednosti. Rytíři si právě tu poslední oblíbili nejvíce. Museli bezpečně dopravit několik vajíček na druhou stranu. Nakonec se vše strhlo ve vajíčkovou bitku a bavili se dobře nejen diváci a ze všeho nejvíce šermíři.


Celý program bitvy na Winterbergu neprobíhal jen na zámeckých arkádách, ale i na nádvořích zámku. Pro děti zde byly přichystány hry a na druhém nádvoří si návštěvníci mohli vyzkoušet dobová řemesla a mohli na vlastní oči spatřit hadr turnaj. V plném vybavení se tu doslova řezali Poláci - skupina Opolské bractvo pro pobavení všech přihlížejících a to i přesto, že rtuť teploměru na sluníčko přesahovala 40°C.


Než se nám setmělo a Artego přišlo se svým posledním výstupem, mohli jste zhlédnout zdíkovské Fechtýře s jejich Pátou pečetí. Od 21:00 jsme ukázali naše šermířské představení společně s divadelním souborem Bouček. Příběh nazvaný Křižáci. Vše se povedlo jak mělo, příběh beze slov měl opravdový úspěch a my jsme byli nadšeni a spokojeni.


Poté začal ale opravdový shon a příprava na hlavní body večera a vrcholný závěr akce. Než jsme připravili celý pokus o překonání rekordu v co největším počtu plivačů ohně na jednom místě, vystoupili fechtýři s Boužím soudem a kolem 22:00 se shromažďovali plivači ohně na hlavní scéně před pódiem. Opravdu jsme nepočítali s tak obrovskou účastí. Museli jsme vše zorganizovat kvůli bezpečnosti a tak jsme všem rozdali plivačky a do kelímků nalili lampový olej a rozmístili je po celých zámeckých arkádách do tří dlouchých řad. Každý postupně plivl oheň a poté vyrchlili plamen z úst všichni najednou. Bylo nás tam dohromady 68 a na vše dohlížel komisař z agentury Dobrý den z Pelhřimova z České knihy rekordů. Konečný uznaný výsledek nese pro Vimperk číslo 65 plivačů ohně. Euforie a radost byla obrovská! Skákali jsme radostí a užívali si ten úžasný pocit toho, že jsme to dokázali! Prostě paráda!


Po úspěšném rekordu jsme celý den zakončili naší ohňovou show.
Děkuji všem, kteří nás podporovali přímo či nepřímo a to především městu Vimperk a MěKS Vimperk za financování a PR za podporu, NP Šumava a Muzeum Vimperk za využívání zámeckých prostor, ZŠ TGM Vimperk za odstavné parkoviště, Městské policii Vimperk a Sdružení dobrovolných hasičů Vimperk za bezproblémové zajištění akce, velké díky patří za půjčení koní z Bohumilic a ze Sklářů, stejně tak jako děkujeme za úžasnou propagaci servru www.sumava.eu a televiznímu studiu Epigon Vimperk, zejména Adamovi Hanusovi za natáčecí odpoledne a videopozvánku. Děkujeme za vřelou spolupráci a ochotu ze strany místostarostky Ing. Jaroslavy Martanové a starosty Ing. Bohumila Petráška. Fotografům za úžasné záběry, díky nimž si můžeme zpětně celou akci připomenout i po pár letech zpět, mým rodičům, protože nás doprovází vždy na každé akci a tím pádem máme k dispozici nespočet videozáznamů ze všech vystoupení. Díky Martinovi Drábovi (DrábSound) za ozvučení a osvětlení celé akce. Děkujeme květinářství Anička, které nás vždy skvěle zásobuje lampovým olejem na naše ohňové show a tentokrát i na rekord.

A ještě jednou děkuji za celé Artego všem skupinám historického šermu (Artego, DS Bouček, Fechtýři, Moradis, Adovera von Raven, Morgana von Maxberg, Taurus Ater(SK), Kornatičtí Křižáci, Convictus, Armaferre, Čajore, Opolské bractvo(PL), Blaničtí žoldnéři, spolek Jeseník, Avalon), že dokázali probudit historickým životem vimperský zámek a oslavili tak s námi 750 let od první písemné zmínky o Vimperku!
Největší dík ale patří vám všem! Divákům! Hlavně večer jste nám pomohli vytvořit nezapomenutelnou, neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru!ODKAZY:

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama