Historie Artega

21. srpna 2009 v 14:15 | Michalinda |  O nás
Aktualizace: 1.9. 2013


Skupina historického šermu Artego z Vimperka vznikla v roce 2005. Původně ji tvořili pouze 4 členové. Postupem času se skupina různě rozrůstala o další posily, ale také o ně i přicházela. Artego nyní tvoří 6 nadšenců. Název vznikl hned po založení ze zkratky dvou španělských či latinských slov arte gotika. Gotickým uměním se právě naše skupina nejvíce inspiruje.

Věnujeme se scénickému šermu z období gotiky. Můžete nás vidět na středověkých slavnostech a bitvách. Naší silnější stránkou jsou ovšem ohňové show. Své ohňové umění Vám předvedeme jak s tyčí, tyčkou, poi, tak i s hořícími drápy. Skáčeme přes zapálená švihadla a umíme vytvořit pravé peklo v podobě ohňových jiskřiček. Nechybí ale ani plivání ohně. Od srpna 2013 jsme se stali držiteli nového českého rekordu v co největším počtu plivačů ohně na jednom místě. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 3.8.2013 na zámeckých arkádách ve Vimperku.

Úzce spolupracujeme s divadelním souborem Bouček. Hrajeme společně pohádky pro děti i dospělé, kde uplatňujeme jak šerm tak divadelní dovednosti. Nechybí ale ani spolupráce s našimi bavorskými sousedy a to na česko-německých projektech jako bylo v posledních pár letech milénium Zlaté stezky nebo Festspiel Leopoldsreut.

Během našeho působení jsme se zúčastnili spousty akcí jak v České republice, tak i v zahraničí. Navštívili jsme Brno, Pardubice, Český Krumlov a pár německých měst. Angažovali jsme se v různých projektech jako bylo 1000 let Zlaté stezky, Rožmberský rok ve Vimperku a další. V létě 2011 jsme uspořádali první úspěšnou bitvu na Winterbergu aneb Rande na bitevním poli. V roce 2013 jsme na předchozí ročníky navázali další vydařenou akcí tentokrát Bitva na Winterbergu III. "Turnajové hrátky + pokus o rekord - plivání ohně". Bitvy se zúčastnilo na stovku šermířů jak z celé České republiky tak také ze Slovenska a Polska. Večer v den akce byl uspořádán již zmiňovaný pokus o překonání rekordu a to úspešně. SHŠ Artego Vimperk si drží prvenství s počtem 65 plivačů ohně na jednom místě.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama